Gjykata e Elbasanit ka dënuar me 18 vite burg, Leonard Bashaliun i cili akuzohet për vrasjen e Ylber Xhahysës në Gjocaj të Peqinit pas konfliktit për gërvitshjen e makinës.

Ndaj Bashaliut rëndojnë disa akuza për vepra penale si “Vrasje me paramendim”, “Prishje e qetësisë publike” dhe “mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe municionit”.

Që prej qershorit të vitit të kaluar, Leonard Bashaliu ndodhet në burg, ndërsa dosja e tij kaloi për gjykim në 7 qershor të këtij viti pas mbylljes së hetimeve.

Si ndodhi vrasja

Më 8 qershor 2021 në fshatin Gjoçaj të Peqinit është vrarë Ylber Xhahysa. Autori dhe viktima kanë qenë të përfshirë në një konflikt 5 vite më parë, pasi Xhahysa i ka gërvishtur makinën Bashaliut.

Viktima dhe autori u konfliktuan fillimisht verbalisht, por që më pas degradoi edhe në përdorimin e dhunës, ku ata e goditën njëri-tjetrin me karrige e gota. Më pas Leonard Bashalliu ka nxjerrë armën duke qëlluar mbi Ylber Xhahysën dhe duke e lënë atë të vdekur.

36-vjeçari Leonard Bashaliu banues në Gjocaj, u arrestua nga uniformat e policisë disa minuta pas ngjarjes. Ndërkohë, në dëshminë e tij në Polici, ai ka deklaruar  në gjendje të rënduar psikologjike se konflikti me Xhahysën nisi pasi ai e kishte qëlluar me grusht 5 vite më parë.

Ky konflikt i vjetër mes bashkëfshatarëve dyshohet se ka çuar në hasmëri mes familjeve, ku tashmë shënohen 3 viktima.

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial