SARANDA NEWS

spot_img

Shpërthime të fuqishme pranë ministrisë së Arsimit, dhjetëra viktima

Dy shpërthime me makina bombë tronditën ministrinë e Arsimit në Somali, në kryeqytetin Mogadishu të shtunën, duke shkaktuar “dhjetëra viktima”, tha policia.

Një automjet i ngarkuar me eksploziv u fut në kompleksin e ministrisë dhe u pasua nga të shtëna me armë, tha oficeri i policisë Ibrahim Mohamed.

“Në pak minuta ndodhi një tjetër shpërthim në të njëjtën zonë,” tha ai.

“Shumë trupa” ishin në vendngjarje dhe ata dukej se ishin civilë që udhëtonin me transport publik, ndërsa bombardimi i dytë ndodhi para një restoranti të ngarkuar, raportoi Associated Press.

Një oficer policie që ruante ministrinë, tha se pa të paktën 12 trupa dhe më shumë se 20 njerëz të plagosur.

“Terroristët e pamëshirshëm vranë nëna, disa prej tyre vdiqën me fëmijët e tyre të bllokuar në kurriz,” u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë Sadik Dudishe, duke shtuar se sulmuesit kishin në shënjestër “studentët dhe civilët e tjerë”.

Agjencia shtetërore e lajmeve SONNA, tha se bombardimet shkaktuan “dhjetëra viktima civile, duke përfshirë gazetarin e pavarur Mohamed Isse Kona”.

Abdikadir Abdirahman, themeluesi i Shërbimit të Ambulancës Aamin, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një shofer dhe një punonjës i ndihmës së parë u plagosën në shpërthimin e dytë, ndërsa ambulanca e tyre erdhi për të transportuar viktima nga bombardimi i parë.

“Pashë tym të madh në zonën e ministrisë dhe ka shkatërrime masive”, tha dëshmitari Amino Salad.

Nuk ka marrë përgjegjësinë e menjëhershme për sulmin, por grupi i armatosur al-Shabab kryen në mënyrë rutinore shpërthime të tilla në Somali.

Shpërthimet e së shtunës ndodhën në kryqëzimin Zobe, skenën e një shpërthimi masiv të al-Shabab në 2017 që vrau më shumë se 500 njerëz.

Luftëtarët e grupit u dëbuan nga Mogadishu në vitin 2011, por ata vazhdojnë të organizojnë sulme ndaj objektivave ushtarake, qeveritare dhe civile.

Grupi javën e kaluar mori përgjegjësinë për rrethimin e një hoteli në qytetin port të Kismayo që vrau nëntë persona dhe plagosi 47 të tjerë.

Please follow and like us:
fb-share-icon
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

LAJMET E FUNDIT

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial