SARANDA NEWS

spot_img

Greqia karantinon kampin e dytë të refugjatëve, në rrezik 110 mijë emigrantë

Autoritetet greke kanë vendosur në karantinë një kamp të dytë të refugjatëve pranë Athinës, pasi një banor u testua pozitiv me koronavirus, njoftuan zyrtarët të dielën.

Ministria e Emigracionit tha se një burrë 53-vjeçar afgan ishte transferuar nga kampi Malakasa, i cili ka një popullsi prej 1,270 personash, në një spital në kryeqytetin grek.

Familja e tij dhe ata, me të cilët ka rënë në kontakt, janë në proces testimi pasi Agjencia e Shëndetit Publik përpiqet të gjurmojë rrugën e virusit.

Të enjten, kampi Ritsona u karantinua pasi 20 njerëz u testuan pozitivë për Covid-19. Ishte objekti i parë i tillë në Greqi që u godit që nga shpërthimi i sëmundjes.

Greqia ishte porta kryesore për në Bashkimin Europian për më shumë se një milion njerëz që shpëtuan nga konflikti përgjatë 2015 dhe 2016. Më shumë se 110,000 njerëz aktualisht jetojnë në objektet e migrantëve në të gjithë vendin, me 40,000 prej tyre në kampe të mbipopulluara në pesë ishuj.

“Numri i migrantëve dhe refugjatëve është shumë i madh, prandaj është matematikisht e ditur se do të ketë raste të konfirmuara”, tha ministri i Emigracionit, Notis Mitarachi, për “Skai TV”.

“Ne kemi një plan emergjence në vend … Por është më e vështirë ta zbatojmë atë në ishuj”.

Asnjë rast nuk është regjistruar në kampe në ishujt grekë.

Komisioni Europian ka thënë se Greqia do të jetë në gjendje të menaxhojë një shpërthim midis popullsisë së qarqeve refugjate.

“Unë mendoj se ata mund ta menaxhojnë”, u tha deputetëve të enjten Ylva Johansson, komisioneri europian për Punë të Brendshme.

Gianluca Rocco, i cili kryeson Organizatën Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) në Greqi, tha: “Ky zhvillim konfirmon faktin se ky virus që lëviz me shpejtësi nuk diskriminon dhe mund të prekë edhe komunitetet migrante dhe ata lokalë”.

Janë bërë thirrje në mesin e grupeve të ndihmave për të evakuuar kampet e refugjatëve në Greqi, ku kushtet janë të ashpra dhe johigjienikë, me qindra banorë janë të detyruar të ndajnë tualete, dushet dhe çezmat e ujit.

Martin Baldëin-Edvard, drejtori i Observatorit të Migracionit në Mesdhe, i tha “The Independent”: “Duhet të ketë presion politik për të liruar njerëzit nga këto kampe dhe për të shmangur ato situata dhe kushte ku virusi lejohet të përhapet në bashkësi migrantësh. Ka potencialin të shndërrohet në një katastrofë”.

Mie Terkelsen, një infermiere që drejton një klinikë për gratë shtatzëna dhe viktima të seksit në kampin e refugjatëve Moria, një nga vendbanimet më të mëdha të Greqisë, thotë se nuk është e mundur që banorët të ndjekin këshillat e nevojshme për të kufizuar përhapjen e Covid- 19. “Ajo që ne u tregojmë njerëzve në të gjithë botën për momentin, të mbajnë distancën, të lajnë duart, të izolohen nëse kanë simptoma, nuk është e mundur të zbatohet kur jeton në një kamp refugjatësh”, i tha ajo “The Independent”.

“Në disa pjesë të kampit ka 1,300 njerëz për çdo rubinet uji. Nuk është shumë e lehtë të lash duart me ato kushte. Ata jetojnë në vende tejet të ngushta. Shpesh, familje të shumta ndajnë një tendë të vogël, kështu që të qenit në gjendje të izolohen ose diçka e tillë është shumë e vështirë”.

“Në këtë moment, më shumë se kurrë, ne po bëjmë thirrje për një evakuim të menjëhershëm të më të prekurve në kamp. Ata me sëmundje kronike dhe fëmijët janë jashtëzakonisht të prekshëm nëse një shpërthim godet”.

Sidoqoftë, autoritetet greke janë tërhequr nga propozimet për zhvendosjen e migrantëve dhe refugjatëve të vendit, në këtë kohë të mbylljes në mbarë vendin.

Notis Mitarachi, ministri i Emigracionit dhe Azilit në Greqi, tha: “Ne nuk kemi hapësira”.

Qeveria konservatore dëshiron të zëvendësojë të gjitha kampet ekzistuese në ishuj me qendra të mbyllura, por planet e saj kanë hasur rezistencë nga autoritetet lokale dhe banorët që duan të mbyllen të gjitha objektet. Greqia regjistroi rastin e parë të koronavirusit të ri në fund të shkurtit. Që atëherë, ajo ka konfirmuar 1,673 raste dhe 70 të vdekur, ndërkohë që ka imponuar një bllokim mbarëkombëtar.

Please follow and like us:
fb-share-icon
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

LAJMET E FUNDIT

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial