Monday, November 27, 2023
spot_img

KISHA SHEN E PREMTE LUKOVE – VIDEO

Kisha Shen e Premte Lukove

Një objekt për t’u vizituar në Lukovë… Një fshat i bukur bregdetar, 20 kilometra nga Saranda… Është kisha Shën e Premte.

Kisha Shen e Premte Lukove daton prej vitit 1600 dhe ndodhet në faqen e një kodre… Me pamje nga deti i bukur Jon. Kisha ka gjashtë kolona, ​​të veshura me harqe.

Dikur kisha Shën e Premte Lukovë kishte një kambanë, e cila ishte dhuruar nga mbreti i Napolit në vitin 1695… Por u zhduk në vitin 1967… Gjatë shkatërrimit masiv të kishave dhe xhamive që u bënë nën regjimin e Enver Hoxhës. saranda news

VIDEO

 

 

Ky material u realizua nga Saranda Web falë mbështetjes së Media for All dhe Qeverisë Britanike

Please follow and like us:
fb-share-icon
LAJMET E FUNDIT

MË TË LEXUARAT

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial