SARANDA NEWS

spot_img

Bie nga lartësia e pallatit teksa punonte, humb jetën 28-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë, ku një i ri ka humbur jetën teksa punonte në një pallat në ndërtim. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 08:20, në rrugën “Aleksandër Mojsiu”.

 

 

Sipas policis, 28-vjeçari A. F., ka rënë nga lartësia teksa ka qenë duke punuar në këtë pallat në ndërtim. Si pasojë e plagëve të marra ai ka humbur jetën.

Ky është aksidenti i tretë me vdekje në punë që brenda muajit maj. 3 punonjës kanë humbur jetën tragjikisht në ndërtim, 28-vjeçari në Tiranë dhe dy punonjës të tjerë në Lezhë.

Rasti i parë u regjistrua mëngjesin e 9 majit 2024 në lezhë, ku një punëtor 28-vjeçari gjeti vdekjen pasi ra nga kati i nëntë i pallatit teksa po montonte vinçin dhe u shkëput. Nga verikimet rezultoi se i riu Emiliano Frroku punonte në të zezë dhe dy katet e fundit të pallatit po bëheshin pa dokumentacionin përkates. Në lidhje me ngjarjen policia shpalli në kërkim 3 përsona dhe një tjeter u proçedua penalisht në gjendje të lirë.

Dy ditë më vonë, konkretisht mesditen e 11 majit 2024 një tjeter aksident në punë i mori jetën një 50-vjeçari Preng Gjoni u godit në kokë nga një dërrasë që u shkëput nga lartësia, teksa po punonte në një pallat në ndërtim në Kune. Për këtë rast Gjykata ka caktuar masën arrest shtëpie për administratorin e kompanisë Martin Kovaçi dhe punëtorin Eduard Frroku.

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

LAJMET E FUNDIT

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial