Mori vaksinën kundër Covid-19/ Përkeqësohet mjekja 32-vjeçare, shtrohet në spital

Lajme World

Një mjeke në moshën 32-vjeçare, cila ka marrë vaksinës kundër COVID-19 të Pfizer/BioNTech, në Meksikë është shtruar në spital pasi gjendja e saj është përkeqësuar. Sipas mediave të huaja, rasti në fjalë është marrë në shqyrtim nga autoritetet përkatëse.

Mësohet se pasi ka marrë vaksinën doktoresha ka pasur vështërsi në frymëmarrje dhe skuqje të lëkurës, ndërkohë që tashmë është ndodhet nën kujdesin intensiv në një spital publik në Nuevo Leon. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë ajo ka pasur infeksion në tru dhe palcën kurrizore.

Ndërkohë në lidhje me efektin negativ që ka shkaktuar vaksina ende nuk ka pasur asnjë reagim nga  Pfizer dhe BioNTech.  Që prej fillimit të pandemisë deri më tani në Meksikë kanë humbur jetën 126,507 persona ndërsa janë infektuar 1,437,185 të tjerë.

Please follow and like us:
fb-share-icon