SARANDA NEWS

spot_img

Autorët e 25 vjεdhjεve në banesa përfundojnë në prαngα

Dy të rinj me origjinë shqiptare 25 dhe 26 vjeç kanë nënë në prangat e policisë spanjolle si autorë të 25 grabitjeve nëpër banesat e qytetit të Burgos. Agjentët e Policisë Kombëtare të Burgos, kishin konstatuar rritje atipike të grabitjeve në banesa, transmetojnë mediat e huaja.

Grabitjet kryheshin vonë pasdite dhe herët gjatë natës, gjë që i lejonte hajdutët të perceptonin nga jashtë çdo ndriçim që tregonte se shtëpia ishte e banuar ose jo.
Vidhnin sende me vlerë në fshatra të ndryshëm, arrestohen 2 persona në Shijak mes tyre një 17 vjeçar! Shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tyre

Në të gjitha rastet, bastisjet në banesa kryheshin duke u hedhur mbi gardhin rrethues të banesës, nga oborri i brendshëm ose kopshti, të sigurt që nuk kapeshin nga sytë e të tjerëve. Ata thyenin dyert ose dritarët për të hyrë në pronë dhe vidhnin çdo gjë me vlerë, kryesisht para dhe bixhuteri.

Nga hetimet para arrestimeve, policët konstatuan se dy hajdutët 25 dhe 26 vjeç ishin të veshur gjithnjë me të zeza dhe tepër të shkathët

Të arrestuarit, së bashku me hetimet, u vunë në dispozicion të Gjykatës Hetimore të Guardia de Burgos, e cila i la në burg. Hetimi mbetet i hapur në rast se ata ishin përgjegjës për akte të natyrës së ngjashme të kryera në pjesën tjetër të territorit kombëtar.

Please follow and like us:
fb-share-icon
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

LAJMET E FUNDIT

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial