Saturday, April 13, 2024
spot_img
HomeLajme Saranda NewsAktualitetVidhnin dhe trafikonin statuja dhe ikona, arrestohen 2 persona - EMRAT

Vidhnin dhe trafikonin statuja dhe ikona, arrestohen 2 persona – EMRAT

Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë në qytetin e Durrësit pasi shisnin statuja dhe ikona të vjedhura.

Pëllumb Leka dhe Emanuel Çaço u kapën në vendin e quajtur ‘Bishti i Zhurit’ në Rrogozhinë dhe gjatë kontrollit në automjet iu gjetën 13 statuja dhe ikona të madhësive dhe formave të ndryshme të cilat u sekuestruan.

Siç bëhet me dije nga policia, Pëllumb Leka ishte i punësuar pranë parqeve arkeologjike, herë si roje dhe herë si ndihmës.

Ai i siguronte statujat dhe ikonat në qytete të ndryshme si Fieri, Berati apo Gjirokastra dhe më bashkëpunim me Emanuel Çaçon i trafikonin drejt Italisë, Greqisë dhe Malit të Zi kundrejt vlerave nga 10 mijë deri në 20 mijë euro.

Please follow and like us:
fb-share-icon
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

Recent Comments

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial